Význam rodičů

1. července 2015 v 10:42 |  Kniha Stínu aneb co skrývá světlo.
Otec a to už jakýkoliv, je pro své děti pevnou bodem, zemí na které si mohou odpočinout a od které se mohou odrazit, když chtějí letět dál. Otce můžeme obdivovat i nenávidět, ale stejně někde uvnitř sebe se s ním, nebo s jeho názory, budeme pokaždé srovnávat. Můžeme se snažit být stejnými, jinými, lepšími nebo úspěšnějšími než on. Otec jako symbol vyjadřuje stálost, pod kterou je nutno si představit tradiční zvyky, rituály i originální přístup v prožívání života.
Matka je pro své děti vírou a naději života. Rovněž se s ní můžeme srovnávat, nesouhlasit s ní, nebo bezmezně lpět na jejím názoru. V naší mysli se k ní obracíme pokaždé, když nás přepadne pocit strachu a osamocení. Je-li pro nás otec planetou, na které stojíme, je matka oběžnicí, lunou, která se v cyklických intervalech vrací a vzbuzuje v nás tak pocit, že všechno má svůj smysl a pevný řád. Tak jako luna na obloze, přibývá, ubývá, zapadá i vychází. V mnoha podobách, ale vždy tam, kde má být. Její přítomnost dává naději, že je všechno tak jak má být.
Když ztratíme svého otce, ztrácíme i pevný bod, který nám poskytl pevné místo, na kterém jsme nabrali sílu k letu svobodně letět vesmírem života. Ti, kteří svého otce nikdy nepoznali, stávají se hledači pevných bodů, meteority nebo toulavými planetkami bloudícími vesmírem s prázdným místem ve svém srdci.
I přesto, že ztráta pevného bodu, může být depresivní, ztráta oběžnice je pro lidskou psychiku mnohem závažnější. Ti, kteří nikdy svou oběžnici nepoznali, dívají se na život bez důvěry, jistoty a víry v pevný řád. Ti, kteří ji v průběhu života brzo ztratí, často začnou pochybovat o smyslu svých snah a činů.
Ať tak či onak, ztráta rodičů v jakémkoliv věku dává poznání pomíjivosti života i všeho o co ve svém životě usilujeme. Pokud se toto vyjádření vám zdá nesmyslné, proč tedy mnohdy úspěšní lidé po smrti jednoho nebo obou rodičů, mění svůj postoj k vlastnímu životu? Své cíle a záměry, které preferovali, přehodnocují, zatracuji nebo naopak s buldočí zarputilosti se pouštějí do projektu, které do té chvíle opomíjeli? Snad ve snaze zastavit čas? Nebo chtějí zvítězit nad pomíjivosti života a zanechat zde dílo, které je bude navždy připomínat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama