Síla upřímnosti

12. června 2015 v 17:57 |  Kniha Stínu aneb co skrývá světlo.
Jedna z nejsilnějších sil lidské osobnosti je síla upřímnosti. Být upřímný vyžaduje odvahu a dostatek vnitřního sebevědomí. Jak funguje, táto síla?
Vezmeme li si přiklad z nemluvňat, kdy čerstvě narozený člověk nemá žádné tendence těžit přízeň z okolí. Usměje se na vás, když Vy se usmějete na něj. Zamračíte-li se, ono se rozpláče. Malé dítě neví co je přetvářka, jeho chování je plné upřímnosti. Jak roste a dospívá, pozoruje svět kolem sebe a velmi dobře si všímá chování lidí kolem sebe i reakci a postojů. Začíná poznávat výhody klamu a drobných lží, tak jako výhod z toho plynoucích.
Všichni známe ten otřepaný dialog, když někdo něco děla a my nevíme co, tak se zeptáme: " Co děláš?" a odpověď je zpravidla: "Nic." Proč ten kdo je tázaný neodpoví po pravdě? Protože nechce prozradit svou činnost, což může mít několik důvodu. Dělá něco, o čem nechce, aby okolí vědělo, stydí se za činnost, kterou právě vykonává, nebo nemá zájem o komunikaci s dotázaným. V každém případě pokud by použil upřímnost, vystavuje se riziku dalších otázek a i následného chování tazatele.
O čem to svědčí? Že lež ho chrání? Nikoli! Ten, kdo nám takto odpověděl, nejen že ukázal své slabé sebevědomí a strach z upřímnosti, ale také to, že dělá něco, o čem nechce, nebo má strach mluvit. Lidé, kteří používají lži k zakrytí skutečnosti, se často domnívají, že jsou tímto způsobem více chránění před okolím, které by mohlo jejich skutečné záměry využít ve svůj prospěch a jim takto uškodit.
Je mnoho způsobu lží a je také mnoho způsobu jak lež odhalit. Zpravidla ten kdo lže, mluví v krátkých větách, pomaleji než je jeho běžná mluva, protože přemýšlí o tom, co řekne. Často také používá dvojznačné odpovědi, které mohou být vykládané různě. To tehdy není li si jist, zda mu jeho lež projde. Lháři často doplatí na svou paměť, protože si jejich mysl musí zapamatovat dvě varianty skutečnosti. Tu pravou a tu kterou prezentuji jiným. Taky je mnohdy usvědčí tón hlasu, kdy lžou proti své vlastní vůli nebo ze strachu. A nezapomeňme na mimiku tváře, která se nikdy na lžích nepodílí. Rčení "oči nelžou" je v těchto situacích opravdu pravdivé. Zcela lež vypustit ze svého života nedokážeme. Vždy se najde určitá životní situace, kdy lež záměrně použijeme i za cenu toho, že ten, komu lžeme, o tom ví.
Tak zvané drobné lži svým způsobem do lidského života patří. Tak jako ve zmiňovaném příkladu, kdy chystáme svým blízkým překvapeni a jsme u toho zastiženi. Používáme li lži často vůči naším blízkým bez příčiny, vystavujeme se riziku, že budeme brzy odhalení a v jejich myslích zařazeni do kategorie osob, kterým se nedá nikdy věřit.
Síla upřímností nám dává status spolehlivosti, důvěry a stability ve společnosti. Ten kdo chce takto být vnímán okolím, musí se naučit své jednání a postoje jasně definovat, bez obav z negativních reakcí ostatních. Ten, kdo poví co má na srdci nebo na jazyku hned, bez dlouhého přemýšlení, jeví se někdy jako neomalený či hrubý, je ale upřímný protože říká to, co opravdu cítí. Ne vždy projevujeme jen kladné city, každý má právo na pochybnosti, obavy i projevy strachu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama