Důležitost vztahů

18. března 2015 v 18:27 |  Kniha Stínu aneb co skrývá světlo.
Pokud někoho napadlo se sám sebe ptát, kdo jsem, že si troufám psát o lidské psychice a lidském jednání a chování? Pro ně, mám tuto odpověď. V podstatě jsem jen jeden z mnoha obyvatel tohoto světa. Jsem filozof toužící po pochopení lidské duše. Dobrodruh hledající smysl života. Mág žíznící po poháru poznání. Nebo možná blázen, protože to je každý, kdo se chová jinak, než je obvykle ve společnosti ve které žije. Píšu, protože mám vnitřní potřebu podělit se o své poznatky, zkušenosti i zážitky s těmi, kteří zase mají vnitřní potřebu číst takové články.
Je určitě spousta lidí, jejíž život je mnohem rozmanitější a na zážitky pestřejší než ten můj. Vím to, každé setkání s takovými lidmi, obohacuje můj život, rozšiřuje moje poznatky, jako i potvrzuje nebo vyvrací moje domněnky a předpoklady o lidském chování a postojích v rozličných životních situacích. Tito lide se tak nevědomky stávají spoluautory mých článku a knih. Dosud jsem téměř ve všech svých popisech partnerských vztahů, upřednostňoval příklady vzájemného chování lidi na pracovišti a v pracovních vztazích. Na těchto příkladech jsem vysvětloval sympatie i antipatie vzájemného lidského chování. Byl to můj omyl, když jsem doufal, že ti, kteří ode mne chtěli slyšet můj názor na své životní vztahy, si přiklad chování dvou partneru na pracovišti, převedou do svého osobního života. A přitom tak jak se chováme na pracovišti ke svým kolegům a kolegyním, tak podobným způsobem se chováme i k naším blízkým. Lidé nechtějí slyšet o práci, která je pro ně jen nezbytnou stránkou života. Lidé chtějí slyšet o milostných vazbách protkaných touhou po lásce i poznamenané bolestí ztráty a zármutkem. Přesto, že někteří lidé mají na pracovišti pevné vazby, pokud v budoucnu změní zaměstnání, bezbolestně tyto vztahy často přeruší. Nevěříte? Vzpomeňte si na školní léta a vztahy se spolužáky, kde jsou ty sliby o věčném kamarádství? I školní docházku můžeme považovat za pracovní povinnost. Tuto volbu jsme totiž neudělali sami o sobě, školní systém je instituce dána vyšší moci, v tomto případě státem. A tak jako v zaměstnání, tak i ve škole jsme si spolužáky vybrat nemohli. Zcela jinak je tomu u osobních vazeb, ať už jsou to vztahy rodinné, přátelské nebo milostné. Každý nesoulad v této vazbě cítíme na duši jako trápení duše, úzkost, smutek nebo bolest.
Proto jsem se rozhodl následující kapitoly věnovat příkladům těchto osobních vztahů. V této Knize Stínu jsem shromáždil chování muže a ženy v touze po lásce a naplnění smyslu života. Jsem zastáncem tvrzení, že pokud chceme pochopit a poznat chování druhých, musíme nejdříve poznat sami sebe.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama