Filozofie slova zákaz

20. ledna 2015 v 16:04 | Igun
Všichni lidé mají tendenci vytvářet kolem sebe životní prostory s vlastní představou řádu a struktury. Vedení jednotlivých společností nebo vedení státu, slovem zákaz vytyčují prostor, za kterým občanské činnosti už nejsou v souladu s jejich představou a vizi o chování jednotlivců nebo skupin v daném prostoru, jemuž jsou oni nadřazeni. Ve školách nebo na pracovištích jednotlivý vedoucí pracovníci slovem zákaz opatřují všechny činnosti, které nejsou v souladu s jejich pohledem na svět, jako i další činnosti, které by rádi eliminovali, ale nemají dostatek prostředku pro vytvoření změny a proto je jednoduše zakážou. V rodinách slovem zákaz jsou opatřeny i ty činnosti, které by mohli narušit klid vůdčího jednotlivce rodiny (otce, matky, starší sourozenec, …). Slovem zákaz opatřuje sám pro sebe jednotlivec činnosti, které mu byli prezentované jako škodlivé, nebezpečné anebo ty, které on sám vykonávat odmítá a nepřeje si, aby je vykonával i někdo jiný.
Stručně řečeno slovem "zákaz" označujeme všechny činnosti, které si nepřejeme, aby byly uskutečňovány, nebo aby je jiní vykonávali. Z čehož vyplývá, že samotné slovo zákaz vlastně potlačuje svobodu rozhodování lidi kolem nás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Egoped Egoped | E-mail | Web | 20. ledna 2015 v 16:19 | Reagovat

Ta poslední věta vyznívá tak, že zákaz je obecně špatná věc.. Doufám, že jsem to jen špatně pochopil :)

2 Igun Igun | 21. ledna 2015 v 19:53 | Reagovat

Zákaz je špatná věc. Bohužel je nezbytnou součásti tohoto světa, potřebný by nebyl pouze v utopistické společnosti, která je snem idealistů. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama