Filozofie lidského nitra

4. prosince 2012 v 11:39 |  Čas kolem mne
Každý z nás má ve svém nitru pozemek, na kterém se rozprostírá zahrada reprezentující vnější svět vědomí. Zpravidla uprostřed zahrady stojí dům představující vnitřní svět vědomí. Zahrada je část našeho nitra kam zveme duše lidi, které poznáme a důvěřujeme jim, aby navštívili naši zahradu a tak poznali to co skrýváme před vnějším světem. Každá duše má svou zahradu jinak utvořenou i přístupnou návštěvníkům. Lidé toužící po slávě a věhlasu, mívají své zahrady neoplocené a už z dálky lákají pestrou paletou květů či soch a jiných architektonických prvků k návštěvě, co největší počet duší. Návštěvníci jsou zde vítání snad ve všech prostorách zahrady.
Lidé naopak nesmělí a uzavření, vytvářejí své zahrady za vysokými ploty. Duše návštěvníků často musí projít bludištěm cest než se jim naskytne pohled na celou krásu zahrady. Nádhera a uspořádanost těchto zahrad mnohdy přeční okázalé pozemky populistů.
Domy uprostřed zahrad jsou privátní záležitostí každého jednotlivce. Jsou určeny pro duše návštěvníků jenž jsou majiteli velmi blízké a kterým bezmezně důvěřuje a věří. Některé domy zaznamenávají návštěvy řídce, jiné častěji. Domů se stálými hosty je velmi málo. Majitele domů rozčleňuji své příbytky na velikou předsíň, kde návštěvník je přijímán. Pokud majitel i nadále shledá návštěvníka pro sebe bezpečného, zve ho dál do domu. V hale je šatna, která slouží na odložení svršků a masek duší návštěvníků. Dál do domu mají přístupy jen zcela nahé duše, konec koncu stejně tak je nahá i duše majitele.
Proč taková opatření? Lidské bytosti jsou navenek neobyčejně houževnatá a silná stvoření. Jejich fyzická těla se dokáži přizpůsobit mnoha prostředím. Za to jejich duše jsou velmi křehké a zranitelné. Proto je musí každý jedinec dobře chránit. Ti co podlehnou klamu sebejistoty a vlastní nezranitelnosti, jsou-li zranění, často se zhroutí jejich dům a zahrada zpustne a osiří. Taková duše bez zájmu o vnější svět čeká až vyprší její čas. Ve světě fyzických těl, se zranění úspěšně léčí léky nebo operacemi. Ve světě duchovním, taková možnost není. Ve světě, kam mají vstup jen duše bez fyzické přítomnosti těla, je nesnadné poznat pravé úmysly návštěvníku. Pouze vnitřní intuice a zkušenosti nás mohou ochránit před neuváženým pozváním duše, jež se chová laskavě, jen do chvíle, kdy si prohlédne náš dům. Snad i proto jsou domy plné místnosti, z níž některé jsou více či méně skryté a jejich otevření se někteří návštěvníci nikdy nedočkají. V těchto místnostech jsou uloženy bolestné vzpomínky, skryté touhy i skutečná přání a sny. Odhalení může znamenat osvobození se ze strachu, splnění snů a přání, pocit proudu štěstí, ale i smrtelné zranění duše.
Můj pozemek je anglický park, zcela přístupný všem duším procházejícím kolem. Celá anglická zahrada je prostoupena mnoha zákoutími a cesty lemuji lavičky pro unavené návštěvníky, nabízející tak možnost odpočinku.
Skrytý stromy a bohatou zelení je vstup do další zahrady. Zahrady za vysokou kamennou zdí. Brána ve zdi je malá a časem i věkem zrezivěla. Kdo zazvoní musí dlouho čekat, než-li se branka se skřípotem otevře a návštěvník může vstoupit dál. Ne každá duše je trpělivá. Jen málo návštěv prošlo kovovou brankou, aby zhlédlo malou zahradu francouzského stylu. Symetrický tvarovanou, posázenou mnoha barevnými květy, přísně střiženým živým plotem a prostoupenou altánky k posezení. Cesty jsou vysypané křemičitým pískem s lesklými oblázky. Nechybí tu ani kašna, ani voliéry se vzácnými zpěvavými ptáky. V nejzašším rohu zahrady je malý patrový dům s verandou, s terasou a střechou pokrytou měděnými pláty.
Pár duší bylo pozváno i dál. Některé z nich mohli posedět na terase a prohlédnout si tak krásu celé zahrady z výšky. Ale žádna z duší nenavštívila všechny prostory domu. Přesto, zájemců o návštěvy je stále víc než dost. I nyní tiše procházejí francouzskou zahradou návštěvníci. Někteří dlouho již, někteří teprve chvílí. Můj dům se otevírá, kdo z nich půjde dál ....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama