2. Nymfy a najády

4. listopadu 2012 v 18:46 |  Příběh námořníka
Svět nekonečného oceánu obývá mnoho rozličných tvorů žijících ve vodě nebo na souši. V mořích blízko ostrovů žijí překrásné bytosti napůl ženy a napůl ryby. Najády a nymfy. Tak jsou nazývané, podlé své povahy a schopností. V tomto světě představuji dva typy žen. Nymfa i najáda, jako každá žena, především touží po vztahu s mužem. Po spojení, které by jí zaručilo splnění jejich vlastních představ a snů. Námořník je jednou z takových mužských bytostí, po niž tyto bytosti touží. Nymfa v příběhu charakterizuje vášeň a zamilovanost, podobně jako najáda, hledá lásku muže, ale na rozdíl od ní i po letech společného partnerství, staví na první místo touhu po dotyku a blízkosti svého vyvoleného. Vyjadřuje lásku v nejvyšší podobě, bez pochybnosti a zrady. Zatímco pro najádu, která je sice rovněž přitažlivá a často i velmi smyslná žena, láska znamená především vlastnictví a materiální zabezpečení vlastního života.
Rozdíl mezi nymfou a najádou, je hlavně ten, že nymfa, postupem času ztratí rybí ocas a změní se v suchozemského tvora. Silnou, soběstačnou bytost, bez možnosti opustit, bez cizí pomoci, pevninu. Získává, za to schopnost tvořit a budovat své sny, svůj pozemský domov sama, nepotřebuje k tomu nutně ani muže, ani jinou z bytostí tohoto světa.
Najády jsou naproti tomu, proměnlivé bytosti, které se mění v suchozemského tvora jen po dobu milostných vzplanutí, nebo po dobu měsíčního úplňku. Přes den obeplouvají svůj ostrov a lákají námořníky, aby zakotvili své lodě u jejich ostrova. Námořníci omámeni kouzlem jejich písní, vábení vůni a krásou jejich těl, slouží najádám jako pracovní síly a na jejich ostrovech buduji a tvoří jejich sny, bez ohledu na svoje vlastní. Takové společenství trvá zpravidla jen do chvíle, kdy zevšední písně touhy a smyslné vášně se promění v každodenní rutinu. Nebo do doby, kdy najáda zjistí, že možnosti, které jí námořník mohl nabídnout, jsou vyčerpány. Z roztomilé bytosti se stává nepříjemná, náladová bytost, která nemá chuť na vlídnost ani laskavost. Zklamaný námořník, pokud není dříve vyhnán z ostrova, sám od sebe nakonec odpluje a najáda vábí k sobě dalšího mořeplavce.
Jsou i najády, které vlastní tak členitý ostrov, že u něj kotví více lodi najednou, aniž by o sobě navzájem námořníci věděli. Nikdo neumí tak skrývat pravdu pod maskou lží, jako táto divoká stvoření. Najády pohrdají nymfami pro jejich vlastnost stát se suchozemcem a pro jejich ohleduplnost k přáním a snům jiných tvorů. V představě vzdáni se možnosti absolutní svobody plout kamkoliv, vidí najáda útlak a zotročení. Jen velmi málo z nich, zažije v životě pocit nymfy, která z nejvyšší hory ostrova, hrdě a spokojeně zhlíží na dílo uskutečněné podle svých představ a snů za poledne, kdy sluneční paprsky prosvítají všechna temná zákoutí pevniny a poukazují na všechny krásy, které může příroda ostrova nabídnout. Tak jak loď symbolizuje pro námořníka naplnění a smysl života, tak to ostrov znamená pro nymfu či najádu. Jsou velmi silné a obratné a každá z nich dříve či později se stává majitelkou jednoho z ostrovů, kterých je v mořích nekonečno. Pro ně je ostrov místem, které mění v domov, podle svých snů a představ. Ostrov, by se měl stát především domovem pro ně, pro její děti a třeba i pro muže, kterého si sami vyvolí.

Nymfy, najády či jiné bytosti ženské bytosti umí zpívat písně, jejíž melodie vyjadřují pocity, které v mužích vyvolávají touhy lásky a chtíče. Každá, píseň je zcela jedinečná a oplývá kouzelnou moci, byt slyšena jen tím, komu je určená. Je zpívána ne ústy, ale srdcem. Zpěv to je vábení žen, které lákají osamocená a roztoužena srdce mužů do svých náručí. Protože i v lidském světě jsou to ženy, které pomoci smyslné vášně, dokážou přemoci i ty nejsilnější tvory, tak i v tomto světě, jsou zdánlivě slabí tvorové, tou nejsilnější bytostí. Muži, jsou pro ženy jen nebezpečná kořist. Protože někdy nezkrotná vášeň roztouženého muže může se lehce stát pro neopatrnou lovkyni její zkázou. Roztoužený muž neovládá své tělo rozumem. Je li zamilován, jde za svým cílem, bez ohledu na nebezpečí a strasti cesty. Láska, která dokáže naplnit každou mužskou bytost pocitem euforii slastí, je zároveň hlavní příčinou jejich zhouby. Mnoho námořníků plavících se za vábivými hlasy roztoužených najád či nymf, ztroskotalo a zahynulo v bouřlivých vlnách oceánu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama